Personal

Johanna Lehto-Vahtera
Museichef
johanna.lehto-vahtera(at)aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 633
Juha Sillanpää
Amanuens (Reserveringar, museibutik)
juha.sillanpaa@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 635
Karolina Jalarvo
Kundtjänstansvarig
karolina.jalarvo@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 654
Selina Kiiskinen
Informatör  
selina.kiiskinen@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 639
Ulla Clerc
Amanuens (Utställningar i Aboa Vetus och evenemang)
ulla.clerc@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 643
Silja Lehtonen 
Amanuens (på alterneringsledighet)
silja.lehtonen@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 641
Johannes Keltto
Museimästare
johannes.keltto@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 655
Jari Nieminen
Grafiker
jari.nieminen@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181 645
Janna Jokela
Museilektor
janna.jokela@aboavetusarsnova.fi
+358 207 181637